Státní svátek českých trailových běžců je tady. V sobotu se běží Krkonošská 50, královský podnik a pátý díl letošního zážitkového Mizuno Trail Running Cupu.

„Trať je vyznačena a můžu potvrdit, že i tady v Krkonoších, stejně jako letos na našich ostatních tratích, jsme běhavější, opustili jsme některé strmé kopce,“ říká Martin Dvořák, ředitel závodu, po několika dnech usilovné práce v terénu.

Po tříletém flirtu se skyrunningem padesátka přišla o závěrečné stoupání do sjezdovky Hromovky, z centra Špindlu se poběží rovnou do Skiareálu, převýšení činí i tak 2350 metrů. A půlmaraton oproti dosavadní pětadvacítce vynechává brutální výšlap do stěny Stohu, na zpáteční cestě půjde od chaty Dias, kde se natáčel film Jak vytrhnout velrybě stoličku, do cíle svatopetrským údolím, přesto si uhájil 1347 výškových metrů. Slaví se pátý ročník závodu!

První část trati, společná pro padesátku i do seriálu MTRC taktéž bodovaného půlmaratonu, zůstává nedotčená. Tedy Mechovou stezkou vzhůru na Pláně, pak ke Klínovkám se stádem skotských Highlandů, dechberoucím trailem z vrcholu Stohu do Svatého Petra a odtud zase nahoru ke Kozím hřbetům a dolů přes kameny a kořeny zpět. Ještě na zhruba 17. km po seběhu můžete na poslední kontrole u hotelu Horal změnit trať z 50 na 21 a doběhnout bez obav do výsledkové listiny.

Anebo vytrváte na padesátce a vydáte se k Boudě U Bílého Labe, k Erlbachově a Špindlerově boudě, odtud přes Davidovy boudy a Medvědí potok k Patejdlovce. „Seběh podél Labe úvozem, používaným pouze v zimě jako skialpová cesta, považuju za nejlepší úsek celé trati,“ říká její tvůrce Martin Dvořák. Tím se ale nekončí, zbývá ještě výšlap na Medvědín do 1101 metrů, pak k Mísečkám a na Mechovinec, odtud už vážně dolů…

„Komplet běžecký charakter, žádné pochoďáky, ale přesto dost náročný. Krásný a logický okruh pro výchozí bod ze Špindlu. Ideální poznávačka, pořád se můžete snadno vrátit, když vám dojde, nebo se zhorší počasí,“ doporučuje i jako tip na nezávodní výlet Tomáš Maceček, chlapík, který sám pochází z Beskyd a běhá nejlepší horské traily po celé Evropě.

Kompletní trať včetně vyznačení odboček už visí na webu www.trailrunning.cup.

Na koho se můžete těšit? Každoročně se v Krkonoších zjeví nečekaný hrdina. Loni vyhrál polský premiant Andrzej Witek (4:15:04) právě před Tomášem Macečkem a Michaela Mertová (5:29:00) před Kateřinou Matrasovou. 

Mezi přihlášenými jsou teď třeba špičkový vytrvalec Jiří Petr, poprvé se chystá rychlík Michal Procházka. Na půlmaratonu pak obhájce prvenství Radek Hübl, naposledy vítěz letošní Dolní Moravy, nebo Iveta Vlčková, čerstvě třetí na sobotních 30 km Grossglockner Ultra Trailu v rakouských Alpách.

Bohatý závodnický servis rozšiřuje kola a nealko pivo na sedmi občerstvovacích stanicích a unikátní finišerské triko pro „padesátníky“. Objednávat můžete vyhlídkovou jízdu na trať s aktuálním modelem Subaru Impreza. 

Prezentace bude otevřena dole ve Skiareálu už v pátek od 18 do 20, v sobotu pak od 6 ráno. Startuje se společně v 8 (doprovodná pětka údolím Svatého Petra ve 12). Podmínkou výbavy je nabitý mobilní telefon – podle předpovědi šest dní před startem se na dopoledne očekává teplo, ale déšť…

Další podrobnější informace nebo přihlášky najdete na www.trailrunningcup.cz 

Tomáš Nohejl

773407114