Pokud hledáte tu správnou prázdninovou výzvu, určitě přijeďte první srpnový víkend do Krkonoš. Chci vás tímto pozvat do Špindlerova Mlýna na již třetí ročník královského podniku Kilpi Trail Running Cupu – Krkonošská 50 a Krkonošská 21. Pro vyznavače horského běhu se jedná o vrchol letní sezóny, kam navíc můžete vyrazit s celou rodinou a víkend v srdci našich nejvyšších hor si tak užít společně.

Na výběr bude hned ze tří tratí. Hlavní závod na padesát kilometrů prověří fyzickou i psychickou odolnost každého běžce, zároveň však slibuje neopakovatelný zážitek a nádhernou trať. Kdo si na celou padesátku netroufne, je pro něho připravená poloviční vzdálenost, která je sama o sobě také výzvou a nudit se na ni v žádném případě nebudete. Novinkou je letos pětikilometrová trať, kterou s radostí může zdolat opravdu každý a vyzkoušet si, jak se asi cítí účastníci hlavních závodů.

Start a cíl všech závodů je ve Svatém Petru, kde účastníci i doprovod naleznou perfektní zázemí. Navíc díky bohatému programu zde bude celý den co dělat. Pořadatelé se snaží každý rok závod posunout na stále lepší úroveň a podle ohlasů závodníků se jim to daří. Pro letošek je připraveno hned několik novinek, vedoucích především ke zaktraktivnění trasy obou hlavních závodů. Tu jsme společně ladili během celého roku, a tak přibývají nové trailové pěšiny, po kterých bude běh čistou radostí, bez ohledu na to, co už máte v nohách. Zároveň jsme však zachovali několik prudších pasáží na prověření vašich skyrunningových schopností. Zkrátka od všeho něco!

Krkonošská 50 a Krkonošská 21 startují společně a obě vedou pozvolným stoupáním po mechové cestě až na Pláně. Kopec je to sice dlouhý, ale na začátku vám rychle uteče. Z Plání se nově běží kolem Boudy na Pláni do Klínového dolu a na odbočku u Klínových bud. Tento úsek považuji za nejhezčí z celého závodu. Kdo někdy „Klíňák“ navštívil tak ví, že na tomto klidném a závětrném místě se doslova zastavil čas. Je to zároveň nejvyšší bod závodu a na odbočce na modrou turistickou značku se můžete občerstvit z výborného horského pramene, který nikdy nevysychá. Já už z něho piju léta a vždy mě při tréninku příjemně osvěží a nakopne.

Odtud obě trasy pokračují krásným trailovým seběhem až na sjezdovku Stoh, po které se „padákem“ dolů dostanete zpět do Špindlerova Mlýna. Tento úsek prověří vaši techniku seběhu. Následuje tradiční smyčka od hotelu Horal k Úbočí ke Kozím hřbetům. Potom už se obě tratě rozdělují. K21 se stáčí zpátky na Stoh a sbíhá do cíle přímo do Svatého Petra. K50 pokračuje táhlým stoupáním po Dřevařské cestě až k Boudě u Bílého Labe a po dalším hezkém trailu dále směrem k Erlebachově boudě.

Zde se trať začne stáčet opět ke Špindlerovu Mlýnu. Tady si můžete užít nastoupané metry, když budete po nádherných cestách a pěšinách několik kilometrů pozvolně sbíhat směrem do Labského dolu. Minete přitom Medvědí boudu, za kterou budete lesem klesat dále do údolí. Nebojte, na opravdového medvěda zde už nenarazíte. Jedná se o ideální úsek, kde můžete vyklepat nohy a trochu vydechnout. Bude totiž proč.

To už se píše třicátý pátý kilometr a před vámi se tyčí modrá sjezdovka na Medvědín. Stoupání, kam vám ještě musí zbýt dostatek sil. Tento úsek si budou užívat asi jen ryzí skyrunneři, nicméně vás může těšit, že jakmile se na Medvědín vyškrábete, máte téměř vyhráno. Zbytek závodu už vede převážně z kopce. Nejprve seběh na Mísečky a smyčka směrem k Černé skále, po které následuje další dlouhý seběh až do centra Špindlerova Mlýna.

Do cíle se potom dostanete mírným stoupáním okolo sjezdovek na Hromovce, až se objevíte na modré sjezdovce, která už vás dovede do cíle ve Svatém Petru. Zvládli jste to! Teď už jenom pořádné občerstvení a můžete začít probírat své zážitky s přáteli nebo s rodinou. A věřte, bude o čem mluvit. Trať je sice poctivá, s převýšením téměř dva a půl tisíce metrů, ale velice běhavá se spoustou relativně rovinatých úseků. Krkonoše jsou v tomto daleko milosrdnější než strmé Beskydy.

No a kdo si netroufne na hlavní závod nebo si jen bude chtít zpestřit čekání na svého favorita, může zkusit náš pětikilometrový závod. Zvlněná trať v okolí Špindlerova Mlýna je vhodná pro běžce jakékoliv výkonnosti. Proč si třeba nezkusit svůj první kopec právě tady?

Do závodu je ještě daleko, ale abychom vás trochu namotivovali do tréninku, připravujeme pro vás ve Špindlerově Mlýně v termínu 21. – 23. července víkendový přípravný běžecký kemp. Kemp si vezmu na starosti já osobně a budete se moc těšit na příjemné trailové výběhy, ale i na trochu toho tréninkového drilu a nácviku kopců. Zkrátka se vám budu snažit předat co nejvíce zkušeností a co nestihneme probrat při tréninku, stihneme jistě večer u zlatavého moku. Více informací o KTRC přípravném kempu naleznete již brzy zde http://www.trailrunningcup.cz/kemp/