Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Krakonoš už svým běžcům za devět let rozumí. Po týdenních vedrech jim poslal do svých hor časně ranní hustý déšť a ochlazení k patnácti stupňům. Královský trail sezony, Krkonošská 50 (a půlmaraton), zaznamenal další parádní zápis. A přivedl seriálu Trail Running Cupu hodně nováčků, tradiční pole se obměňuje.

Osvědčená jistota jediné opravdu horské trati. A trochu nejistého očekávání možné nové pasáže. Krkonošská 50 (a půlmaraton), královský podnik Trail Running Cupu i celé letní trailové sezony je tady. V sobotu 6. srpna startuje ve Skiaerálu ve Svatém Petru.

Každá změna je k horšímu, tvrdí klasik Woody Allen. Pro běžecké tratě Trail Running Cupu to však platí opačně. Potvrdil to i druhý Brdský půlmaraton z Kytína. Právě nové pasáže v okolí Knížecích Studánek byly nejhezčí částí lesní běžecké serenády.

Ze zapovězené army zóny se Brdská pahorkatina stává rušnou sportovní mapou. V součtu délky, početnosti pole i kvality závodnického servisu aspiruje na královský běh Brdský půlmaraton, letos třetí díl dvanáctého ročníku zážitkových přírodních běhů Trail Running Cupu. Vyráží podruhé z Kytína (v sobotu 11. června).

Trail Running Cup je na Králickém Sněžníku doma. V deváté edici přinesl kompletní maraton. Po loňském skoro(maratonu), předcházejících půlkách i původních třicítkách našel opět nová zákoutí unikátního horstva na pomezí Čech a Moravy.

Nikdy nevěřte Martinu Dvořákovi, řediteli seriálu Trail Running Cupu, když mění trať. Hrozivé seběhy dáte, to on jen tak straší. Anebo při rovnání profilů vrátí do mapy starý prudký kopec… Jako teď na Trailu Prahu. Nejlíp přijďte sami a vyzkoušejte na vlastní kůži. Nebude litovat, tomu zas naopak věřte.

Vybíháme už v březnu, na Petřín.
Co vás tedy letos čeká? „Na horách ještě bude nejspíš ležet sníh, ale už se chceme rozběhnout,“ vysvětluje Martin Dvořák časný termín. Proto se na závodní zahřívačku vyráží už 26. března v Praze na Petříně.

Podruhé na vrchol Králického Sněžníku.
Také brzy už 21. května se koná Králický maraton. Po úspěšné loňské říjnové premiéře se vrací do časů dřívějších jarních třicítek a půlmaratonů, hledá však zase jiné terény, které zavedou běžce z Dolní Moravy opět až na vrchol Králického Sněžníku.

Brdský půlmaraton zůstává v začátku června, rychlou trať zpestří více lesních úseků před oborou.

Krkonošská 50 zůstává královskou.
Snad jen Krkonošská 50, memoriál Ády Klepše, jako královský monument zůstává nezměněná, trať vede přes Pláně, Stoh, Bílé Labe směrem na Medvědín a zpět do Svatého Petra.

Lipenský půlmaraton s výběhem na Stezku v korunách stromů patří, jako obvykle, do programu srpnového Lipno Sport Festivalu, tedy ideální čas strávit pár dní u „českého moře“.

V Nemanicích na Chodsku pak přivítáme podzim na trati Česko-německého půlmaratonu, která se vydá po průběhem zaniklými německými osadami z hranice a novou stezkou přes louky a remízky.

Motolské jamky na měkoučkých greenech golfového hřiště přinesou tradiční finále, respektive návrat k desítce.

Ale stejně jako loni je tady ještě předvánoční epilog v podobě „covidového“ maratonu Praha-Dobříš. Ten se poběží individuálně (každý sám za svoje kdykoliv v časovém okně) jako věčná vzpomínka na, věřme, už konečně překonaná omezení.

Vydat se na maraton v tomhle nečase, přímém venkovním i nepřímém covidovém, vyžaduje větší stupeň odhodlání i vášně než jindy. Odměna v podobě pocitu báječně stráveného času se však v cíli překonanými protivenstvími násobí. Tak jako teď na nejstarším českém maratonu Praha-Dobříš.

Před dvěma lety povstal z popela nejstarší český maraton z Prahy do Dobříše, vedený podél Vltavy, přírodními stezkami přes Cukrák a pak Brdským lesem. Ano, ani covid ho loni nesložil, byť se běžel po celé dva víkendové dny jako „individuální časovka“ bez hromadného startu. A letos chystá repete, v sobotu 11. prosince.

Obloha spíš šedá než modrá, poryvy ledového větru, teploměr někde okolo 7. Zas o něco pokročilejší podzim vítal Běh přes motolské jamky, tradiční kros seriálu Trail Running Cupu. Atmosféra však rozehřála opět všechna běžecká srdce. I letos ve stále trvajícím podivném bezčasí jich tu tepalo ke čtyřem stovkám. Včetně výpravy z dětského domova na Zbraslavi, která se přijela prostě proběhnout, bez okázalého divadla dobročinnosti.

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 26. 3. 2022

Králický maraton

Dolní Morava sobota 21. 5. 2022

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 11. 6. 2022

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 6. 8. 2022

Lipenský půlmaraton

Marina Lipno neděle 21. 8. 2022

Česko - německý půlmaraton

Český les, Nemanice sobota 24. 9. 2022

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 6. 11. 2022

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 10. 12. 2022

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Soundeus
Sportgroup
Skupina ČEZ
Orgsu
Aktivtono