Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Trail Praha slaví desítku a přidává Jarní double s Pečkami

Trail Praha na Petříně zahájí sezonu nejstaršího seriálu tuzemských přírodních a zážitkových běhů Trail Running Cupu. Poběží se jako obvykle desítka (nebo pětka) v kopci lásky dávno před svátkem zamilovaných. Už v sobotu 18. března, to je nejčasnější start v historii… Ale třeba ten lásky čas zvýšenou aktivitou přivoláte s předstihem.

Pětikilometrový okruh zaznamenal za dobu desetileté existence závodu už několik změn a objevil tak mnohá až nečekaná zákoutí parku, rozkládajícího se nad malostranským Újezdem a Smíchovem. Každoročně však nabídl krom závodního zážitku unikátní výhledy na Pražský hrad, které teď rozzáří i týden čerstvý a očekávaný nástup nového prezidenta, slibující návrat prestiže pozice i místa, odkud svoji roli vykonává.

„Trať pětikilometrového okruhu zůstává ve srovnání s loňskem stejná. Zachová známá místa, dovolí svižnější tempo bez převýšení a strmějších úseků, známých z minulosti,“ říká ředitel i otec seriálu Martin Dvořák. Běží se Kinskou zahradou, pod Štefánikovou hvězdárnou až k Pramenu Panny Marie, poté barokní Lobkovickou zahradou k Petřínským terasám, Nebozízku a Hladové zdi, okolo vodopádů a od sochy lachtana s vodotryskem zase vzhůru.

Převýšení 160 metrů, na desítce tedy krát dvě 320 m. Část po zpevněných cestách, část po asfaltu i dlažbě různé velikosti. Výživnou porci poskytuje i tak, přestože se poběží jistě v příznivějších teplotách než kdysi v minulých letech v červnu nebo květnu.

Letošní novinkou je vyhlášení ceny Jarní double se spřízněným silničním během v Pečkách o týden dříve (11. 3.). I tam se běhá desítka, zkuste si tak dvě po sobě! Jednu Polabskou rovinou po asfaltu, druhou s kopečky a v terénu. Na Strahově u kolejí, kde vyroste opět zázemí Trailu Praha, se vyhlásí vítěz tohoto dvojzávodu, vzešlý z prostého součtu časů. Ale každý účastník Jarního double získá v pražském cíli navíc funkční triko Craft.

Terénní závod uprostřed hlavního města má kouzlo nejen pro metro-běžce, ale i pro ty mimopražské. Téměř každoročně se tu odehrává souboj elitních horských běžců, Ondřej Fejfar loni navýšil vítěznou bilanci s Tomášem Macečkem na 6:2. „Odnikud odjinud tolik vítězství nemám. Vracím se moc rád a tenhle okruh je možná nejlepší, co tu byl. Chyběl mi jen seběh trailíkem od kostelíčka,“ říkal loni.

Hned v premiéře byl Citytrail Praha vyhlášen Během jara i v konkurenci velkoměstských velkoběhů. Ukázal se tu ale i olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda, špičkoví maratonci Vít Pavlišta a Petr Pechek, nebo halový mistr světa z dráhy Jakub Holuša. Mnoho zahraničních běžců, kteří žijí a pracují v Praze, mezi nimi i Brazilci, Indové, Jihoafričané, Španělé... Loni vyhrála Eugenia Buffo z Itálie, letos se chystá Roza Muchambetova z Kyrgyzstánu, ale přiletí z Amsterdamu… Ale taky tu běžely finalistky České miss, zpěvák David Kraus, který měl pak koncert, a jednou tu na stupních vítězů došlo i k žádosti o ruku. Ale to se běželo v máji… Ale proč se nevzepřít kalendáři zrovna teď, že? Ještě základní propozice. Startovné stojí na 10 km 400 Kč předem/500 Kč na místě, na 5 km 300/400. Registrační kancelář se otvírá v sobotu ráno v 9 hodin v Šermířské ulici u strahovských kolejí, kde se dá parkovat. Nebo přijeďte „udržitelně“ lanovkou z Újezda. Děti začnou běhat od 11 hodin ve čtyřech vlnách od 100 do 1500 metrů. Start obou závodů na 10 i 5 km je ve 12.30, vyhlášení výsledků v deseti věkových kategoriích následuje ve 14 hodin.

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 18. 3. 2023

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 27. 5. 2023

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 5. 8. 2023

Česko - německý půlmaraton

Český les, Nemanice sobota 14. 10. 2023

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 5. 11. 2023

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 9. 12. 2023

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Entero Zoo
Sportgroup
Orgsu
Aktivtono