Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Krakonoš podruhé smeknul klobouk před Čípou a Matrasovou, vládci K50

Největší hory, nejkrásnější trať, nejnabitější a nejrozsáhlejší účastnické pole… Krkonošská 50, už dva roky Memoriál Ády Klepše, bývalého náčelníka Horské služby, naplnila předzvěst vrcholu trailové sezony. Vítězství podruhé v historii slaví favorité Jiří Čípa (Salomon) a Kateřina Matrasová (Salming). Šestý ročník měl nádhernou atmosféru průzračné běžecké euforie.

Slunce a svěží povětří, téměř ideální podmínky, zavládly ráno nad Špindlerovým Mýnem. O nejvýznamnější úpravy tratě od druhého roku se postaral tetřívek – pro jeho klid se vrcholová pasáž Plání obíhala z opačné strany – a pak i snaha o běhavější profil. Z vrcholu Stohu se po trailové cikcakčce nespadlo dolů zprudka pod lanovkou, ale traverzovým seběhem (původem cílovým) zamířilo do epicentra ve Skiareálu.

Odtud se údolím Svatého Petra, zpět k silnici a znovu do lesa nastoupalo pod lana starého vleku Krakonoš až k obvyklé křižovatce pod hotelem Horal. Tady se oba hady rozdělily – padesátkový se vydal po staré známé trase k Boudě u Bílého Labe a dál až k Medvědínu a na Mísečky.

Kratší – teď opravdu půlmaratonská trať (pořád slušné převýšení 1040 metrů) vedla společně 18 km – to stočila nazpátek. Odtud se už jen sbíhalo, brutální závěrečný výšlap do dvou třetin sjezdovky Stoh (snad už předloni) zmizel v propadlišti dějin.

Oba elitní borci z padesátkové startovky vyrazili velmi svižně, až pak i lídr půlmaratonu Fejfar v cíli poznamenal, že se bál, aby ho nedoběhli… „Trať se mi moc líbí, dalo se běhat všechno, snad kromě nového kousku pod vlekem Krakonošem,“ říkal Jiří Čípa.

„Až někam ke dvaačtyřicátému jsme běželi spolu a povídali si, moc se přes rok nevidíme. Ale tam Jirka v mírném stoupání pod Mísečkami ukázal, že je silnější,“ ocenil ho Tomáš Hudec (Inov-8). Do cíle pak ztratil téměř čtyři minuty.

Čípa potvrdil vynikající formu (znovu 50 km s 2070 metry převýšeí za 3:43…), pro jejíž vypracování mu nesebral motivaci ani úbytek závodů. „Běhám si, co to jde, užívám si to,“ usmívá se s nejistým výhledem mistrovství světa na Kanárských ostrovech, i náhradního „firemního“ šampionátu na Azorech.

Třetí skončil se slzami dojetí v očích Pavel Kovařík (už za 4:24), 45letý běžec z týmu Run4Fun z rovinatého Hradce Králové. „Skoro životní zážitek, aspoň v téhle sezoně. Řadím to vedle našeho hradeckého maratonu za 2:40,“ vyprávěl.

Mezi ženami potvrdila roli favoritky Kateřina Matrasová, vítězka prvního ročníku K50. „Běhavější profil mi vyhovuje, jen si nebylo kde odpočinout. Šla jsem jenom kousek do Medvědína,“ popisovala. Její čas 4:43 (chtěla 4:40) je obdivuhodný a stačil na sedmou pozici i mezi muži.

Přispěla k němu i vítězka kratší tratě, která ji při seběhu ze Stohu doběhla, chvíli se honily, než dokud si vyjasnily, že každá útočí na jinou korunu… Druhá skončila maličká Barbora Cichá (5:12) z Dolní Lutyně, třetí Petra Proňková (5:25). Padesátikilometrovou porci dokončilo úctyhodných 59 dam.

Na špici půlmaratonu se odehrál souboj Ondřeje Fejfara s vítězem loňském padesátky Milanem Janatou. „Dost jsme se honili,“ přiznal Fejfar. Cukl až v seběhu ke konči prvního třináctikilometrového okruhu před vběhnutím do skiareálu. „Od Boudy na Pláni ke Klínovkám a ke Stohu to miluju, je to moje domácí trať, často tady trénuju,“ radoval se muž, který už zdejší pětadvacítku v minulosti taky dokázal vyhrát. Fejfar (Inov-8) běžel 1:30:50, Janata (Salming/Run4Fun) zaostal 2:08 minuty, třetí Dominik Chlupáč (SportObchod.cz) další čtyři.

Mezi ženami si premiérové vítězství v trailovém seriálu odnesla Tereza Kubíčková (SK Aktis, 1:53), advokátní koncipientka z Prahy. „Snažím se jezdit hodně do hor, doma běhám aspoň v Šárce. Trať byla nádherná, užila jsem si to. A moc mě těší seznámení s Katkou Matrasovou. Pěkně jsme si v tom seběhu popovídaly,“ smála se. Tentokrát to bylo asi jen pět kilometrů. K horské padesátce má stále respekt, i když už má v nohu tři silniční maratony (nejlíp za 3:33).

Mezi druhým a pátým místem, šest minut za ní, byly jen dvě a půl minuty v pořadí: 2. Eliška Šulcová, 3. Iveta Vlčková (Inov-8), 4. Monika Drapáková a 5. Iveta Fořtová (Eleven), pod jménem Zelingerová olympionička v běhu na lyžích. S manželem Petrem, který skončil pátý (a vyhrál padesátníky za 1:41) v zimě trošku přitlačili a plánovali některý z alpských trailů. Takhle museli prodat naběhané kiláky aspoň doma.

Doprovodnou ale taktéž konečně slušně obsazenou osmičku s převýšením 200 metrů vyhrál Matěj Šturm (27:59) a Marie Rysulová z Jilemnice (38:10).

Mizuno Trail Running Cup 2020 pokračuje třetím závodem Lipenským půlmaratonem už za dva týdny (15. 8.).

Kompletní výsledky najdete na www.sportovniservis.cz

Tomáš Nohejl, 773407114

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 16. 3. 2024

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 3. 8. 2024

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 24. 8. 2024

Půlmaraton Český les

Český les, Nemanice sobota 12. 10. 2024

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 3. 11. 2024

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 7. 12. 2024

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Entero Zoo
Sportgroup
Orgsu
Aktivtono
Královéhradecký kraj
Gravity Solution
ICT group
Milan Jansa
Jazupo
KLIMAcomfort Service
MDK Energy
Nextar
NWS
Brukov
Smart Bees
Ťip Ťop Group
Lifefood