Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Lipenský půlmaraton po hudebním maratonu našel nové vítěze

Prázdninovou kalokagathiu, rovnoměrné starořecké pěstění ducha i těla, nabídl Lipenský horský půlmaraton. Den před startem jste totiž v maríně na břehu rozlehlé vodní plochy mohli dát maraton hudební i s Kašpárkem v rohlíku, Portless, Michalem Hrůzou, Meky Žbirkou nebo Davidem Kollerem. To se to pak běželo!

Nádherné počasí, pestrá a panoramatická trať. Výběh do sjezdovky na Slupečný vrch nejdřív z jihu, pak i ze severu, šplhání na skalnatý vrchol Lúče (936 metrů), pak očistný seběh v chladivém mikroklimatu podél Čertových proudů, záběh do opuštěného údolí Hodslavického potoka a nakonec ještě výšlap na Stezku v korunách stromů. Až pak zpátky dolů do maríny. Tohle je už letitý klenot seriálu Trail Running Cupu.

Letos objevil nové vítěze. Petr Vaněček figurou mezi běžecké chrty nepasuje, připomíná spíš nejmíň fotbalistu nebo bojovníka. Za vítězstvím (1:35:32) tu vyrazil hned napoprvé nekompromisně, soupeře ani nesledoval. „Někdo šel se mnou, ale pak se odpojil na osmičce a od té doby jsem zbyl sám. Dával jsem si pozor, abych nezabloudil, na to jsem totiž expert. Šlo se mi dobře,“ konstatoval 32ketý sušický chlapík, který „bere všechno“, myšleno účasti v závodech – od desítky až po maraton.

„Ale nejlíp mi je v přírodě a v kopcích,“ přiznal. Běžel i nejnáročnější kopec na Slupečný vrch ke Stezce. Předvedl se výborně, však poslední rok zvládá naběhat okolo 500 km měsíčně. Rozesmutnil tak českobudějovického Petr Macka, který toužil naplnit vítězný hattrick. Zůstal však skoro dvě minuty za ním. Třetí místo bral za další dvě a půl minuty Jakub Šimek.

S tradičně náročnou programovou skladbou seriálu se dva týdny po Krkonošské 50 vyrovnal po čtyřicátnících Mackovi (5.+2.) a Janu Fričkovi (7. + 5.) nejlíp elitní padesátník Zdeněk Beck (25. + teď 12. za 1:50:59). Obdivuhodné výkony. „Běželo se mi dobře, závodil jsem do posledních metrů,“ říkal Beck. Uznání tady zaslouží i sedmdesátník Zdeněk Kittl, běžel 2:33.

Mezi ženami byla na Lipně nejlepší taktéž ve své zdejší premiéře Veronika Šindelářová (1:57:57) z Jihočeského maratonského klubu, který tu posbíral nejvíc pódiových umístění. „Nádherná trať, stačila jsem se rozhlížet, protože jsem nešla na krev. Chystám se na Beskydskou 7. Jen jsem zaznamenala druhou holčinu na dohled za mnou na první občerstvovačce, takže jsem si kontrolovala odstup,“ usmívala se spokojeně. Nesmutnila ani o dvě minuty druhá, zmíněná Zuzana Kůtová. Stejně jako třetí Jana Tučková, dalších pět minut zpět. Na rekordně obsazené kratší osmičce, která se taky rozhlédla ze Stezky v korunách stromů, vládli triatlonista Jan Hron /33:01) a Emily Hanley z Irska (42:02).

Běhaly i děti. A ještě jednu cenu si odvezl v autě domů vítěz. Nejlepší fanynkou byla vyhlášená a lahví vína odměněná jeho přítelkyně. „Já sice neběhám, protože na to nejsem dost trpělivá a cílevědomá jako Petr. Ale vím, že jak pomůže, když pořádně povzbudím,“ smála se. Poctivě ječela na běžce na kolonádě ještě dávno po tom, co si její milý užíval vítězství v cíli… Uznale jí zatleskala i olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová.

Příštím podnikem Trail Running Cupu je už za dva týdny (v neděli 5. 9. se startem v 10 hodin) nový Králický maraton na Sněžníku. Původní vinutí tras třicítky a později půlmaratonu se podle ochranářů muselo upravit, takže z toho vznikl výživný horský maraton s převýšením 1560 metrů včetně dobytí vrcholu samotného Králického Sněžníku, kam se běžci v desetileté historii dosud nedostali. Jako doprovodná kratší se tu od hotelu Vista nabízí třináctka.

Kompletní výsledky z Lipna a celého ročníku 2021 najdete zde.

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 16. 3. 2024

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 3. 8. 2024

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 24. 8. 2024

Půlmaraton Český les

Český les, Nemanice sobota 12. 10. 2024

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 3. 11. 2024

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 7. 12. 2024

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Entero Zoo
Sportgroup
Orgsu
Aktivtono
Královéhradecký kraj
Gravity Solution
ICT group
Milan Jansa
Jazupo
KLIMAcomfort Service
MDK Energy
Nextar
NWS
Brukov
Smart Bees
Ťip Ťop Group
Lifefood