Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Česko-německý přírodní půlmaraton se vrací i do bavorského hvozdu

Zpátky do Němec! Ačkoliv i loni na podzim se Česko-německý půlmaraton TRC běžel jako možná poslední větší závod, vládní restrikce ho nepustily na tradiční trať za hranice. Letos se tam vrátí a přidá k nim i loni poprvé vytyčenou úvodní část romanticky stoupající loukou do lesa k Novosedelským hutím. V kraji Chodů pokračuje v neděli (3. 10.) oblíbený seriál zážitkových běhů v přírodě.

„To je krása, vidíte to, já si tady snad lehnu a budu se válet,“ řičel štěstím při výhledu z kopce do prosluněné krajiny Tomáš Bičík, ve své zdejší premiéře bojující o pozice ve druhé desítce. A malebné kulisy barevného podzimu za kopcem Čerchovem si pochvalovali i další. Trať vede povětšinou po lesních cestách, nahoru a dolů, převýšení činí 520 metrů.

Přitom už téměř před sto lety napsal zdejší kněz a významný spisovatel Jindřich Šimon Baar: „Pane Bože! Všecky struny v srdci mém již popraskaly. Jedna jediná mi zbyla. Miluješ-li mě – dej – abych směl na ni zahrát píseň o lásce k této tvrdé kamenité zemi.“

Vydáme se do kraje chodského rebela Jana Sladkého Koziny ze Starých pověstí českých, ale i legendárního běžce Vlastimila Zwiefelhofera, rekordmana Běchovic i Kunratic. Toho prvního si s oprátkou na krku možná představíte jako ducha v některém stoupání, ten druhý možná přijde odměnit nejlepší v deseti kategoriích ke stupňům vítězů.

Po krátkém stoupání po asfaltu protne trať i zaniklou německou obec Lučina/Grafenried s torzy německých chalup a teď už nově i památníkem obětem násilného poválečného vysídlení. Kdysi za komunistické zlovlády tady měli nejblíž umístěné elektrické dráty a ze zhruba třiceti metrů na sebe přes hranice volali členové rozdělených rodin… „Jsme rádi, že se nám podařilo získat i záštitu německé ambasády v Praze, jejíž zaměstnanci také poběží,“ říká Martin Dvořák, ředitel seriálu.

Na české území se běžci z Bavorského lesa vrátí opět známým velice technickým seběhem v lese mezi kameny a kořeny. Dech naberete po šotolinové cestě, ale v závěru čeká ještě výživný zatravněný kopec s dlouhým klesáním a finišem na silničce do Nemanic.

Zdejší závod už má svoji šestiletou historii, v níž poznal pestré odstíny podzimního počasí i atak v podobě vandalského přeznačení části tratě těsně před závodním polem. Ukázali se to zajímavé tváře od jednoho z nejlepších česko-slovenských vytrvalců všech dob Róberta Štefka přes úspěšnou olympijskou lyžařku Kateřinu Razýmovou až k věhlasnému kardiochirurgovi Janu Pirkovi, který také pochází ze zdejšího kraje, ze zbourané Lukavice. Loni zvítězil podruhé po třech letech Petr Muras (1:33:20) a skyrunningová legenda, účastnice olympijského maratonu v Aténách 2004 Anna Straková (1:47:22). „Moc krásná trať, mohla jsem se kochat, protože jsem celé běžela sama,“ rozplývala se v cíli.

Doprovodná sedmička pro ty, kdož si na celou porci netroufnou, též drží charakter „lesukrásná“. Start je v pravé poledne, předtím běží i děti. Pro většinu účastníků platí, že autem se jede z Plzně po I/26 směrem na Horšovský Týn a Babylon, pak na Klenčí a Lískovou, na německé straně je nejbližším sídlem Waldmünchen. Na VIP služby se mohou zvlášť těšit členové platformy Jsem subarista i ti, kdož přijedou do Nemanic vozem Subaru.

Letošní závodnický servis doplňuje angažmá elitního maséra afrických hvězd RunCzech i nejlepších českých běžců Karla Kuchynky. „Rád nabídnu své služby všem běžcům, aby poznali, jak důležité je pečovat o své tělo před startem i bezprostředně po doběhu,“ slibuje. Ostatně už 16. října čeká další díl Trail Running Cupu, skutečná výzva v podobě Kralického horského maratonu z Dolní Moravy.

Více informací a přihlášky najdete zde: https://www.trailrunningcup.cz/zavody/cesko- nemecky-pulmaraton

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 16. 3. 2024

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 3. 8. 2024

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 24. 8. 2024

Půlmaraton Český les

Český les, Nemanice sobota 12. 10. 2024

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 3. 11. 2024

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 7. 12. 2024

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Entero Zoo
Sportgroup
Orgsu
Aktivtono
Královéhradecký kraj