Běhá se po kopečcích mezi golfovými jamkami a vyhrávají moderní pětibojaři… „Asi nepřišlo dost dobrých atletů,“ usmíval se David Svoboda, v cíli třetí, teď už olympijský vítěz ve výslužbě a občasný účastník seriálu Kilpi Trail Running Cupu. V Praze-Motole vyhrál jeho mladší následovník Lukáš Svěchota. A mezi ženami se vrátila na vrchol zdejších listin Kamila Gregorová.

Nádherné nedělní odpoledne babího podzimu a nejpevnější trať v šestileté historii závodu, takové byly kulisy. Po minulých osmičkách se poprvé běželo deset kilometrů, tedy pět okruhů, na každém z nich tři solidní kopečky.

Taky seběhy a zatáčky, šikmý traverz s prudkou zákrutou pod mocnou větví borovice atd. „Krásné prostředí,“ jen vzdychali údivem premianti, objevivší novou destinaci.

A souboj o stupně vítězů? Lukáš Svěchota šel dopředu zhurta. „Na Davida jsem si věřil, toho už porážím. Ale byla to přece jenom moje první desítka, my běháme 3 200 metrů. V kopcích mi to docela jde, hlavně to je zábavnější než ty naše roviny v parku nebo někde na tartanu,“ říkal teprve 20letý mladíček, už stříbrný z mistrovství Evropy juniorů v družstvech, zde hájící barvy Spartaku Praha 4.

To se honil spíš s Petrem Murasem, vítězem KTRC v posledním Česko-německém půlmaratonu v Českém lese před dvěma týdny. Ten v cíli ztratil 47 vteřin.

David Svoboda šel na pohodu, tak jako vždycky. Ale svižně! „Držel jsem pořád stejné tempo,“ říkal. Ale až v posledním kopci předstihnul první ženu. „Nebral jsem to nijak prestižně, běžela dobře, do kopců strašně dřela, ale v tom posledním nějak nečekaně nevydržela,“ dodal.

Zkušená Kamila Gregorová až trošku překvapila. Zaprvé návratem do trailového poháru po delší době, ale hlavně rychlostní formou. „Na jaře jsem trénovala s klukem, který se chystal na 1 500 metrů, většinou na dráze. V létě jsem běhala vrchy a orienťáky, a vytrvalost mi k tomu už zůstala,“ prozradila spokojeně.

Sváděla zajímavou bitvu s letošním objevem a vítězkou dvou závodů KTRC Marcelou Joglovou. „Napálila to a z pořád mi utíkala z kopců,“ ocenila ji vítězka. „Asi jsem to přehnala, ale byla to pro mě další závodnická zkušenost,“ uznala poté, co v cíli nabrala nakonec 2:35 minuty. Třetí skončila Jekatěrina Zanožina, celková vítězka prvního Pražského běžeckého poháru, jehož jsou Motolské jamky taktéž stálou součástí.

Díky už přece jen pestřejší národnostní komunitě v Praze se na trati objevili i běžci z Itálie, Kyrgystánu, Velké Británie, Španělska nebo Vietnamu. Bohatou účastnickou zásobu dodal taky Pražský pohár běžeckých nadějí.

Poslední šanci na body do celoročního devítizávodového žebříčku KTRC využili i ti borci, jimž by ani případná neúčast nezkazila pořadí. Stálo jim za to přijet i z hor do metropole.

Slavnostní vyhlášení KTRC 2017 proběhne opět na cestovatelském a outdoorovém festivalu Obzory už příští sobotu 11. listopadu na Filozofické fakultě v Praze.

Letošní běžecká nabídka agentury SportGroup se však nezavírá. Znovu se bude utíkat před vánočními nákupy, i když to bude pěkná dřina – Běh do oblaků 9. prosince míří až na vrchol vyhlídkové stezky na Dolní Moravě.

Kompletní výsledky najdete na www.ktrc.cz

Tomáš Nohejl, 773407114