Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Stewart na křídlech větru proletěl nejrychleji Motolské jamky v Trail Running Cupu

Dvě klimatické poruchy Ciáran a Domingos, jedna větrná a druhá dešťová, si předaly vládu nad greeny a zpestřily tak kulisu. Tradiční přespoláček Motolské jamky na golfovém hřišti, součást Trail Running Cupu, měl zase bezvadnou atmosféru.

Kurs byl perfektně zavlažený celodenním pátečním deštěm, teplota se držela až u patnácti stupňů, podzimní barvy nasvětlovalo slunce. Dospělý okruh zachoval loňskou mapu, i tak udržela desítka 103 metry převýšení, ale přec jen stoupání cik cak odpalovou loukou k cíli má humánnější podobu. A v klubové restauraci pak čekala výtečná kulajda, k tomu parádní účastnické triko od Craftu. Zkrátka nedělní výlet pro celou rodinku jako malovaný.

Gerron Stewart (Spartak Praha 4) vyrazil svižně hnedle od startu a v cíli z toho byl výborný čas 35:09 s náskokem 40 vteřin na Lukáše Havlíka (Hvězda Pardubice) a dalších 38 na Šimona Beránka, už opečovávaného přípravou double zázemí Olympu/Kerteamu.

„Jsem zdravý a můžu běhat, chystám se na mistrák v krosu, jsem moc rád,“ radoval se člen významné běžecké dynastie a také muzikant po své zdejší vítězné premiéře, už před pěti lety tu byl třetí. Jeho sestra Moira, které třeba odtáhl její maratonský debut před dvěma lety, tu doběhla už v roce 2016 šestá na republikovém šampionátu. Závod má moc rád i táta, legendární zahradník a dvojnásobný účastník mistrovství světa v krosu Eddie Stewart (vážně, už mu je 67 a pořád lítá).

„Ale teď vyrazil na skotský mistrák mílařů, jinak by určitě přišel. My nemáme skotské občanství, tak nás nechal doma,“ usmíval se synek. Tak ještě aby příště dovedl i maminku Miriam. Ostatně jeho výkon ocenil i přední (nejen) horský běžec Ondřej Fejfar i ženou Julií, pravidelní účastníci seriálu. Tentokrát mu to nemohl ztížit, neboť ho zastavila nemoc...

Výborné páté místo zaznamenal olympionik kanoista Filip Dvořák (40:22), který jako by se vydal v tátových stopách, taky otec Libor má páté místo pod pěti kruhy v Moskvě 1980 a pak nekonečný počet skvělých běžeckých závodů. „Druhý rok nejsem profík. Běhám skoro každý den do práce a z práce tam i zpět pět kiláků, hodně jezdím na kole. A teď mě začalo bavit zase závodit. Ale pořád mám šestaosmdesát kilo, to je dost,“ vyprávěl. Podobně jako milovník sportovních výzev a moderátor Petr Vágner, pravidelný účastník závodů TRC, který zde vyběhl s číslem 1. Mezi ženami byla jasně nejlepší jedničkou Anna Straková (42:42, absolutně devátá), účastnice olympijského maratonu v Aténách 2004, také bývalá skvělá duatlonistka ještě federálních česko- slovenských časů, teď už zase úřadující mistryně světa ve skyrunningu (veteránská, jasně).

„Kloužou mi boty,“ zoufala si na startu. Ale zvládla to v pohodě. „Přišlo mi to pořád nahoru nebo dolů, žádné stabilní tempo po rovině. Ale běželo se dobře,“ usmívala se pak v cíli. Do boje vyslala už dopoledne i dvě dcerky Ayelet a Kaylu. Třetí hraje ragby, měla za sebou zápas a zde jen zajistila ochran(k)u. Výhrou zde také oslavila ranní bronzovou medaili neteře Viktórie Chladoňové na mistrovství Evropy v cyklokrosu v Pont-Chateau.

Druhá a třetí doběhly za mámou o generaci mladší Mariana Konvičková (45:25) a Natália Ondrusková (46:50).

Pětku vyhráli Jan Kunčický (17:15) a Anna Málková (18:21, čtvrtá absolutně), těsně před ní doběhl Luboš Gaisl (18:01), člen další běžecké dynastie, loni zde druhý na desítce.

Dvanáctý ročník Trail Running Cupu 2023 zážitkových přírodních běhů vrcholí individuálním adventním maratonem Praha-Dobříš 9. prosince, přihlášky už jsou otevřeny.

Kompletní výsledky zde

Foto: Martin Wawrzyczek

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 16. 3. 2024

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 3. 8. 2024

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 24. 8. 2024

Půlmaraton Český les

Český les, Nemanice sobota 12. 10. 2024

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 3. 11. 2024

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 7. 12. 2024

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Entero Zoo
Sportgroup
Orgsu
Aktivtono
Královéhradecký kraj
Gravity Solution
ICT group
Milan Jansa
Jazupo
KLIMAcomfort Service
MDK Energy
Nextar
NWS
Brukov
Smart Bees
Ťip Ťop Group