Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy Karla Hynka Máchy. Trať se od prvních let sice trochu pozměnila, ale idylka to pořád není. Pětikilometrový okruh se, světe (ne)div se, ještě víc vlní ve druhém kole. V červených číslech si tady zase nejlíp poradil Ondřej Fejfar. Už poosmé z jedenácti ročníků!
V prvním díle letošního Trail Running Cupu pořadatelé zaznamenali opět rostoucí účastnická čísla tohoto závodu. Což potěší, byť v absolutních počtech ještě neatakují vlastní rekord, ani tisícové davy. To však vlastně v přírodě ani nejde, nebo nikdo nechce… Běžela kvalita i široká veřejnost, deset národností včetně zámořských. Za zážitkem, který je žádaný a nedevalvovaný. Favorit tedy potvrdil očekávání. Nyní 34letý Fejfar (Inov-8) se oddělil z čelní skupinky někde na třetím kilometru v počínajícím stoupání. Pak si šel svoje ostré tempo bez ohledu na soupeře. „Druhé kolo jsem měl sice o minutu pomalejší, to už jsem tak nehnal. Ale celkově (37:35) o skoro dvě minuty lepší než loni, to jsem spokojený,“ říkal.
Druhý skončil se ztrátou 1:18 další elitní horský běžec Tomáš Maceček (Salomon), který sem také jezdí pravidelně. A umí to i vyhrát. „Loni jsem chyběl a tahle změněná trať je hodně těžká, pořád v červených číslech. Trpěl jsem a na Ondru neměl,“ přiznal čtvrtý muž loňského mistrovství Evropy ve skyrunningu v Černé Hoře. Oba volí odlišný program. Fejfar míří na pražský půlmaraton a maraton, tedy na silnici, teprve pak se vydá opět do kopců. Ostatně už má za sebou i silniční desítku před třemi týdny v Prusinovicích (třetí za 31:54). Macečka čeká na Ještědu kvalifikace na sky mistrovství Evropy.
Třetí tady doběhl o další půlminutu později triatlonista Zbyněk Kudrna (Elmtrade racing team). Čtvrtý pak zafinišoval Lukáš Kubričan (-2:02), bývalý reprezentant na divoké vodě, který působí jako trenér v Dukle a stále výborně běhá. „Neumím ale ty seběhy v terénu, tam ztrácím,“ vrtěl hlavou. Povzbudila ho i žena Dominika s potomkem, taky brácha Pavel. Elitní běžec si jako trenér kanoistů USK na soustředění na Réunionu ošklivě podvrtnul kotník, a tak musel přijet jen na kole.
Mezi ženami oslavila zdejší premiéru vítězně (44:29!) 50letá legenda Anna Straková. Za Česko běžela maraton na olympiádě v Aténách a pak nasbírala spoustu skvělých výsledků ve vysokých horách. „Ve čtvrtek jsem běžela na Ještědu, a ještě mě bolí nohy. Bylo to náročné, pořád změny tempa, zatáčky… Já si nejradši nasadím to svoje a jdu,“ usmívala se. Přivedla na dětské starty postupně i tři dcerky Kaylu, Ayelet i nejstarší Leilu, zapálenou ragbistku. Jak přiznala máma, díky sportu se líp vyrovnává se složitou situací, která ji nedávno postihla doma… Druhá byla Natalie Hyde (-2:51), třetí Pavlína Kusá (-4:35).
Nechyběly ani další známé tváře. Vítěz celého loňského seriálu TRC Zdeněk Beck opět kraloval padesátníkům (46:15), ale trápí ho namožené svaly. „Běžel jsem kontrolovaně a šlo to, ale jinak trpím hlavně do kopce. Od vánoc už mám 1500 kiláků, asi budu muset vážně trochu zvolnit,“ připustil. Těsně za ním dorazil do cíle František Bidlo. Díky tomu vyhrál Jarní double – součet časů na silniční desítce v Pečkách před týdnem a terénní tady na Petříně (39:53 + 46:45 = 86:38). Jeho brazilský parťák a obhájce prvenství Rafael Onzi měl po Pečkách zdravotní potíže, a protože se chystá na pařížský maraton, raději si vzal oddych. Loni byl přesně o minutu horší.
Po šesti letech v Indii, kde řídil provozy škodovky, se vrátil na české tratě i ostřílený triatlonista Jan Řepa. Se zkušeností s himalájským maratonem přijel moderátor Petr Vágner se svojí partnerkou Silvií Vlčkovou. Kategorie sedmdesátníků se rozrostla už na čtyři borce, nejlepší byl Pavel Švácha (1:07:21), nechyběla ani maratonská sběratelka Hana Breburdová… Doprovodnou pětku vyhráli Nic Neill (21:04) a Martina Peláková (25:37).
Trail Running Cup letos mírně přeskupil kalendář. Pokračuje se až královskou Krkonošskou 50 (a půlmaratonem) první srpnovou sobotu (3. 8.). Tři týdny na to (24. 3.) následuje Brdský půlmaraton, který se přesunul z jara. Organizační tým ale má v plánu ještě loni úspěšně pokřtěnou Krčskou čtyřku. Poběží se 4. 4., jak jinak, navíc na počest desátého výročí Běžecké školy Prahy 4, která na stezkách za rybníkem Labuť pravidelně týden co týden „vyučuje“.
Kompletní výsledky najdete zde: https://tech.orgsu.com/Site/SG/3