Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Lipenský půlmaraton je tady, opouští Slupečný vrch

Mírné posmutnění a nostalgie z nahýbajících se prázdnin může střídat radost z plně se rozbíhající sezony přírodních běhů. A mezi nimi si drží velmi čestnou pozici Lipenský půlmaraton, součást Mizuno Trail Running Cupu, objevující čarokrásná panoramata na jižním břehu českého moře. Běží se v sobotu 15. srpna.

Lipno si užívá léta naplno, ale lenošení už bylo dost, je třeba si postavit výzvu. A tou nejlepší se zde může stát spektakulární pouť po kopcích, mezi skalami, podél bouřících vltavských Čertových proudů až na vrchol Stezky v korunách stromů, první a stále hojně navštěvované atrakce svého druhu v Česku.

V předchozích sedmi letech se tu na původně zrozené a vypiplané trati objevili olympijští vítězové Kateřina Neumannová nebo David Svoboda, prezidentský kandidát (tehdy běhající) Vladimír Dlouhý, účastníci si zahráli v jednom z dílů záchranářského seriálu Modrý kód. Běželo se ve spalujícím žáru i lezavém sychravu. Čeho se dočkáme nyní?

Už loni pořadatelé ulomili hrot Alpské vyhlídky po lesní cestě pod ní na 910 metrech, takže nejvyšším bodem se stal skalkami zdobený vrchol Lúče (936 m). Letos se ztrácí také nejkrutější krpál pod stožáry lanovky na Slupečný vrch.

Pod severními svahy se poběží dál údolím Hodslavského potoka a pak vystoupá pozvolna podél biketrailů a pak po ocelovém točitém schodišti až na Stezku v korunách stromů (894 m). Odtud už metošíme starou známou loňskou tratí povětšinou z kopce až nazpátek do maríny. Převýšení zůstává na 680 metrech, jen se stává stravitelnějším.

Jen pro úplnost, od břehu vodní nádrže, ležící už v 725 metrech, (a památníčku Emila Zátopka jako jediné přeživší vzpomínce na milionový Olympijský park) se vybíhá vzhůru po sjezdovce na Kramolín, pak lesem okolo nové lanovky dál nahoru půvabnou stezkou přírodní rezervace mezi skalami až na Lúč. Odtud zase dolů k železniční trati do Loučovic a přes kořeny podél řeky až k Dolním Jílovicím.

Kdo zná, rád se vrací. Kdo nezná, touží objevit. Loni vyhrála potřetí Tereza Chlupová a ve své premiéře Petr Macek, oba stejně nadšeni. Rekord závodu – ještě s vydupanou Alpskou vyhlídkou – drží Milan Janata (1:28:19) a Kamila Gregorová (1:44:29). Členové rodiny trailového poháru tady hledají tajemství regenerace, neboť se běží jen dva týdny po královské Krkonošské 50.

Bohaté standardy závodnického servisu tvoří nejen výsledek v mobilu, medaile nebo jídlo v cíli. Tentokrát poprvé se nabídka rozšiřuje dětskými závody v překážkových bězích (start ve 13 a 13.15). Hlavní pole (21 km a doprovodných 8 km s převýšením 270 metrů) vyráží ve 14 hodin.

Krom absolutních vítězů se vyhlašuje pódium deseti kategorií, kde se vedou průběžné bodové žebříčky seriálu. Závod je tradičně součástí, znovu otvírákem, devítidenního Lipno Sport festivalu, který nabízí bohatý program sportovních aktivit pro všechny, a vrcholí o týden později týmovým půlmaratonem Craft Team Challenge.

Více informací i přihlášky na www.trailrunningcup.cz a na www.lipnosportfest.cz

Tomáš Nohejl 773407114

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 16. 3. 2024

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 3. 8. 2024

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 24. 8. 2024

Půlmaraton Český les

Český les, Nemanice sobota 12. 10. 2024

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 3. 11. 2024

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 7. 12. 2024

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Entero Zoo
Sportgroup
Orgsu
Aktivtono
Královéhradecký kraj
Gravity Solution
ICT group
Milan Jansa
Jazupo
KLIMAcomfort Service
MDK Energy
Nextar
NWS
Brukov
Smart Bees
Ťip Ťop Group
Lifefood