Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Králický půlmaraton se protáhl do nedotčených končin horstva

Jak se vymotat z bludiště běžeckých závodů, kterými začala podzimní sezona? Vydat se do přírody daleko do davů. Nakonec prodloužený Králický půlmaraton ze seriálu Mizuno Trail Running Cupu nabídl výjimečnou panoramatickou jízdu na pomezí Čech a Moravy. I dva nové vítěze.

Zdejší podnik se zrodil jako třicítka, později ho pořadatelé zkrátili na půlmaraton. Ale letos se trasa opět měnila. „Jednali jsme do poslední chvíle s ochranáři, řešili několik variant. Abychom mohli zachovat typické a oblíbené části a zároveň vyplnili jejich požadavky, nakonec jsme ji museli natáhnout přesně tudy. Jinudy totiž nevede žádná cesta,“ vysvětluje ředitel závodu Martin Dvořák. V cíli ukázaly džípíesky 28 km s převýšením 800 metrů!

Byla to skutečná objevitelská mise pod vrcholy Podbělky (1308 m) a Sušiny (1321 m) přes Černou kupu a Stříbrnickou až k česko-polské hranici. Ani někteří z místních spolupracovníků dosud některé pasáže nenavštívili. „Po řadě pozitivních ohlasů pro příště uvažujeme i o dalším prodloužení,“ usmívá se tvůrce trati. K zážitku přispělo nádherné počasí. Horská bouře vypukla až ve chvíli, kdy běžci sbalili „krám“.

Vyhrál nečekaně 49letý Jan Strapek z Vidnavy nad Jeseníkem, člen týmu Rychlebská jóga, organizující jogínské festivaly, bývalý cyklista a horský maratonec. „Teď jsem tři roky neběhal, dal jsem si odpočinout vůli. Ale už mi cukaly nohy… Běhával jsem před časem jinou verzi zdejšího závodu, znám to tam,“ vyprávěl.

Jak vyběhl bike parkem ke Stezce k oblakům, už nikoho neviděl a na čele zůstal sám. „První člověk neběhá často, nevěděl jsem, co si můžu dovolit. Dokud to šlo, hlídal jsem si tempo. Bavil mě prudký seběh ze hřebene, podél řeky už to bylo nekonečné. Uvěřil jsem délce pětadvacet, ale bylo to skoro osmadvacet, snědl jsem si i vypil všechny zásoby a ty tři kiláky na konci byly hodně dlouhé,“ dodal s unaveným úsměvem. Běžel 2:15 hodiny.

Druhý doběhl s odstupem dvanácti minut Jan Friček, třetí skončil veterán Pavel Veselý z Horní Rokytnice, letos ve zvonivé formě. Porazil i skoro domácího Miroslava Nemšáka ze své věkové kategorie, ten byl šestý.

„Pro mě krásný překvapení,“ krčil rameny. „Nejdřív mi bylo ráno nějak šoufl. Pak jsem ani neslyšel, že se trať prodlužuje a ještě jsem si sám trochu přidal, jako bych to tady neznal. Navíc mám za sebou Jizerskou 50 minulý víkend a nožičky bolí,“ vykládal.

Ženskému poli dominovala taktéž poprvé v seriálu 37letá Barbora Nováková (2:37), absolutně osmá. Učitelka ze základky v Žamberku, která sem vyrazila namísto zrušeného bratislavského maratonu. „A díky tomu jsem objevila něco báječného. Běželo se mi super, byla jsem nadšená. Ani mi nevadilo, že to bylo delší, zvládla jsem to. Krásná trať, perfektní servis,“ rozplývala se.

„Když jsme vyběhly nahoru, držela se blízko za mnou jedna ze soupeřek, ale nenechala jsem se vyprovokovat. V kopcích jsem se trochu šetřila a na závěr podél řeky si věřila, tam jsem to plánovala rozběhnout. Trhla jsem ještě dva chlapy, ani jsem se nemusela úplně zbourat a mohla se rozhlížet po krásách přírody,“ řekla žena, která loni dala silniční Hradecký maraton za rovné tři hodiny. Stejně jako ten v Reykjavíku dva měsíce předtím a Bratislavský na jaře – mezitím stihla i Prahu (dokonce za 2:58) a Ostravu za 3:11, a teď běhá i v lesích.

Na druhý stupínek vystoupala Jana Uherová z Nového Města nad Metují, třetí místo slavila Veronika Legnerová.

Nádhernou – a přesnou – osmičku vyhráli členové polského RNB teamu Maciej Cieciuch (34:25) a Agnieszka Malik (40:47). „Moc se nám líbila,“ chválili společně kulisy i profil.

Kompletní výsledky najdete na www.sportovniservis.cz

Mizuno Trail Running Cup 2020 pokračuje za měsíc 4. října Česko-německým půlmaratonem z Nemanic na Chodsku.

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 16. 3. 2024

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 3. 8. 2024

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 24. 8. 2024

Půlmaraton Český les

Český les, Nemanice sobota 12. 10. 2024

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 3. 11. 2024

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 7. 12. 2024

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Entero Zoo
Sportgroup
Orgsu
Aktivtono
Královéhradecký kraj
Gravity Solution
ICT group
Milan Jansa
Jazupo
KLIMAcomfort Service
MDK Energy
Nextar
NWS
Brukov
Smart Bees
Ťip Ťop Group
Lifefood