Novinky Trail Running Cup

Tradiční série trailových běžeckých závodů.

Je tady adventní maraton. Z Prahy až do Dobříše přes Cukrák a Brdy

Před třemi lety povstal z popela nejstarší český maraton z Prahy do Dobříše, vedený podél Vltavy, přes golfové hřiště v Lipencích, dále na Cukrák a pak stezkami Brdského lesa. Ani covid ho předloni nesložil, byť se běžel jako „individuální časovka“ bez hromadného startu. Což se loni pro velký úspěch (a s následným velkým úspěchem) opakovalo. A chystá se tak i do třetice, v sobotu 10. prosince.

„Chceme tak na závěr sezony dát šanci běžcům utéct z předvánočního šílení a užít si přírodu. A taky připomenout čas, kdy jsme museli společně překonávat těžkosti. Myslím, že tímhle individuálním adventním maratonem jsme založili novou tradici. A teď můžeme pozvat i na posezení v cíli v restauraci Vlaška,“ říká Martin Dvořák, ředitel oblíbeného seriálu Trail Running Cupu, nejstaršího svého druhu na české půdě. Jediného, který ani v posledních dvou podivných letech nezrušil jediný závod.

Předloni taktéž těsně před Vánoci bylo nádherně, slunce, v lese ležel sněhový poprašek… Loni se zamračilo, ale sníh nechyběl… Maraton má 593 metrů převýšení, doprovodná desítka z kytínské návsi 125 metrů. „Hodně zajímavý profil, velmi pestrý, ani rovina, ani těžké kopce,“ pochvalují si účastníci. Loni vyhráli Petr Švarc za 3:12 a Kateřina Kadlečková za 3:54, předloni také v samoběhu Aleš Sedlák za 2:58, předtím David Gerych za 3:00. Ale loni se přidal i vyhlášený sběratel Tomáš Ulma za 6:55 jako svůj 86. maraton roku 2021…

Vyráží se mezi osmou a jedenáctou z A Parku vedle bývalých ledáren v Braníku, tam dostanete startovní číslo a odpípnou vám časomíru. Ti, kdo se chtějí vydat pouze na desetikilometrovou trasu, se mohou připojit mezi dvanáctou a jednou v Kytíně. A do cíle v SK Vlaška na kraji Dobříše je potřeba dorazit do čtvrté hodiny  odpolední. Za světla. Není nutné to rvát domrtva, stačí se proběhnout pro radost. S přáteli. I když body do celkového pořadí Trail Running Cupu tady získáte po zásluze.

„Paráda, moc se mi to líbilo. I ten formát. Běžíš si podle sebe, jasně, že chceš, co nejlíp, ale nejsi v takovým stresu z pevného startu, honičky na začátku, postupně se to stejně roztrhá a najdeš si sem tam někoho k sobě,“ říkal Jan Šeliga, který přijel ráno vlakem až z Mariánských Lázní. A k tomu si připomenul historii starých c. a k. sportsmanů, vždyť tenhle maraton oslaví už 115. narozeniny. Kníže Jeroným Colloredo – Mansfeld (jeho vnuk Jerome nyní opět žije na dobříšském zámku), sportovní nadšenec a protektor závodu, tehdy poprvé v roce 1908 věnoval stříbrný pohár jako hlavní cenu pro nejrychlejšího běžce. Určil trať (tenkrát ještě) z Prahy-Smíchova do Dobříše v délce 40 kilometrů a dal podnět organizátorům závodu z S. K. Slavia.

Díky tomu v nově vytvořeném závodu odstartoval legendární sportovní buditel a spoluautor olympijské charty Jiří Guth-Jarkovský, z tehdejšího kraje Prahy šest běžců doprovázených nejméně dvaceti cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry do Dobříše. Pořadí běžců ještě lze dohledat v Národní knihovně, časy prvních dvou však bohužel nikoliv, neboť byli v cíli dříve, než to stihl oficiální časoměřič na fiakru...

Letošní ročník se těší podpoře starostů obcí startu i cíle, tedy Prahy 4 i Dobříše.

Trail Praha

Praha - Petřín sobota 16. 3. 2024

Krkonošská 50

Špindlerův Mlýn sobota 3. 8. 2024

Brdský půlmaraton

Kytín sobota 24. 8. 2024

Půlmaraton Český les

Český les, Nemanice sobota 12. 10. 2024

Motolské jamky

Golfový areál Golf Club Praha, Motol neděle 3. 11. 2024

Maraton Praha - Dobříš

Praha 4, Braník, A Park sobota 7. 12. 2024

Partneři

Trail Running Cup
Mattoni
Craft
Subaru
Entero Zoo
Sportgroup
Orgsu
Aktivtono
Královéhradecký kraj